Aujeszkyho choroba u psa

08.02.2016 18:30

V ČR byla po více než roce potvrzena Aujeszkyho choroba u loveckého psa

V České republice byl po více než roce potvrzen případ nebezpečné nákazy Aujeszkyho choroby u psa. Vyšetření provedené ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci potvrdilo výskyt viru u uhynulého labradorského retrívra. V tuzemských chovech domácích prasat se nebezpečná nákaza nevyskytuje a ČR si díky tomu udržuje status „země prosté“ této nákazy. U divokých prasat je však onemocnění poměrně rozšířené. Státní veterinární správa (SVS) proto znovu upozorňuje myslivce, aby se snažili zabránit svým psům v přímém kontaktu s divočáky a rozhodně je nekrmili jejich syrovým masem či vnitřnostmi. Pro člověka není nemoc nebezpečná.

Další klinicky zjištěný úhyn psa (jagdteriera) na ACH byl oznámen z Písecka. Pes se rovněž zúčastnil společného lovu na divočáky.

Aujeszkyho choroba (ACH), nebo též Pseudorabies (pseudovzteklina) je infekční virové onemocnění, které poprvé popsal v roce 1902 profesor Aujeszky v Maďarsku u skotu. Choroba je rozšířena prakticky po celém světě. Rezervoárem nákazy jsou dospělá prasata, neboť jako jediná tuto nákazu přežívají. Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Nákaza je přenosná také na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky, stejně tak na volně žijící živočichy. Přenáší se nejčastěji přímým kontaktem, ale také slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Onemocnění není léčitelné a pro nakažené psy je proto smrtelné.

 

AUJESZKYHO CHOROBA

 

MVDr. Lubomír Nezbeda

ředitel  odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví 2

Krajská veterinární správa SVS pro Jihočeský kraj

Severní 9, 370 10 České Budějovice

Pracoviště: Purkyňova 2533, 390 02 Tábor